Muu

Unboxing e-Realities: Agency, Citizenship, Responsibility in the Digital Age / etendus, installatsioonid, õpituba, film ja diskussioonid

Korraldaja Eesti Goethe Instituut ja Vaba Lava

Kuraator: Christiane Kühl

Digitaliseerumine on muutnud kõiki meie eluvaldkondi. Kuid endiselt kipume digimaailma all enamasti silmas pidama nutitelefone, MacBooke ja lahedaid äppe. Kui ägedad need on! Või Google’it, Amazoni, Facebooki, Skype’i – kui mugavad, kui ühendatud ja reaalajas! Digitaliseerumine on aidanud meil eirata ruumi, aja ja iseenda piire. See on tõepoolest vinge.

Kuid igal ägedal kasutajaliidesel on tagasüsteem. Algoritmid, mida sa ei näe. Reeglid, mis loovad terve võimuarhitektuuri, mis on tihtipeale ja paljudel põhjustel teadlikult peidetud. Lisaks sellele on olemas „üleilmne tagasüsteem“, mida me oleme otsustanud eirata: muu hulgas digijäätmete prügilad Aafrikas ning ruineerivates tingimustes töötavad inimesed, kes panevad meie seadmeid kokku Aasias ning nüüdsest ka Ladina-Ameerikas.

Digitehnoloogia lahendab probleeme ja tekitab probleeme ning me kasutame seda olukordadega tegelemiseks, mille digitehnoloogia on ise loonud. Pole vahet, kas keskenduda utoopilistele või düstoopilistele stsenaariumidele: asjaolu, et tänapäeval on kõik – töö, poliitika, majandus, keskkond, sotsiaalsed suhted – seotud andmepõhiste tehnoloogiatega, ei tähenda midagi vähemat kui paradigma muutust. See ei võta meilt aga sõnaõigust.

Eesti on digimaailma pioneer, eriti poliitika valdkonnas. E-valitsust, e-residentsust ja kogu e-riigi ideed esitletakse tulevikukõlbliku mudelina kõikidele riikidele – sealjuures ollakse täiesti teadlik sellest, et praegusel ajahetkel on tegemist e-reisiga tundmatusse. Kuidas muudab meie arusaama demokraatiast see, kui riike juhitakse nagu iduettevõtteid, riiki nähakse teenusena, kodanike poole pöördutakse kui kasutajate poole? Kes koostab tüüptingimused? Milline võimuarhitektuur luuakse? Kellel on toimimisvõime, kes saab kasu, kes hoolib?

Peakõneleja:
Evgeny Morozov: Digital Power and Its Discontents

Christoph Engemann: Who owns identity?

Katrin Tiidenberg: Stuck in the Attention Machine

Damiano Cerrone: Digital Autarky

Varvara & Mar: Colonization with LOVE

Maren Mayer-Schwieger: E-sthetics of Nature

Hans Block & Moritz Riesewieck: Countless Shades of Grey in the Twilight Zone

Moderaator: Geraldine de Bastion

LISAKS:

Külalisetendus YOU ARE OUT THERE (doublelucky productions & Idella Craddock) | Reede, 27. september, 19.30

Film THE CLEANERS (Hans Block ja Moritz Riesewieck) | Laupäev, 28. september 19.30

Installatsioonid:

The Rhythm of Heart by Varvara & Mar
The Glass Room by Tactical Tech
The Kitty AI. Artificial Intelligence for Governance by Pinar Yoldas

Esitleb Goethe Instituut Eestis.

Rohkem infot SIIN

REGISTREERIMINE

Galerii

Ajakava

Tasuta