Ideekonkurss

Esita avaldus Vaba Lava kuraatoriprogrammi ideekonkursile

Vaba Lava Tallinna ja Narva teatrikeskuste kuraatoriprogrammi avalik ideekonkurss 2019/2020 ja 2020/2021

Avalduse tähtaeg: 15. veebruar 2019, kesköö

Interdistsiplinaarne teatrikeskus Vaba Lava ootab loominguliste projektide ideid iseseisvatelt teatritegijatelt, etenduskunstnikelt või vabatruppidelt.

Ootame kandideerima projektidega, mis oleksid kas tantsu-, draama-, visuaal-, objekti- või muusikateatri valdkonnast.

Etendused on kas Vaba Lava omaproduktsioonid või kaasproduktsioonid.


KURAATORI VISIOON

Murranguaegsed inimesed

Murranguaegsed inimesed. Aastad 1989-2019. Baltimaad ja nende lähinaabrid – Venemaa, Valgevene ja Ukraina. Just sellistes geograafilistes ja ajalistes piirides soovime kahe järgmise hooaja jooksul teatrikunsti vahendeid kasutades uurida inimeste saatusi. Plaanis on nii Vaba Lava Tallinna kui Narva teatrikeskustes tuua välja umbes kümme uuslavastust koostöös eesti, läti, leedu ja vene teatraalidega.

„Hoidku meid jumal, et me ei peaks elama muutuste ajastul“- ütles seda siis Konfutsius või hiina iidne rahvatarkus. Kahjuks polnud meil sellest pääsu ja olgu see siis jumal või saatus – meile ei halastatud. Või on vastupidi tegemist saatuse kingitusega? Kas oleme „väljavalitud“ või „kadunud“ põlvkond, selles on küsimus.

Kolmkümmend aastat tagasi avanes meie ees suur maailm, kuid kas me ise olime selleks valmis? Kas oleme praeguseks vabanenud nõukogude inimesest iseendas või oleme jäänud poolele teele pidama? Mis on see põhjus, miks paljud inimesed täiesti vabatahtlikult hääletavad autoritaarsete režiimide poolt, olgu või selleks, et unistada suletud piiridega rahvusriikidest, mis kaitseks meid sellesama „vaba maailma eest“, millest kunagi unistasime?

Võibolla ollakse pettunud selles uues reaalsuses, mis ei lähe kokku kunagiste unistustega? Või siis iseendas, et me ei suutnud olla selle maailma tasemel? Aeg on küps, et seda olukorda kunstilisest vaatevinklist lähtudes analüüsida, liiatigi, et see protsess jätkub ning pole kaugeltki lõppenud mitte ainult argireaalsuses, vaid ka meie peades. Kuidas ikkagi elasid meie vanemad üle need muutused? Millised on meie lapsed, kes teavad „suurest murrangust “ vaid juttude põhjal? Kas vanemate ja nende laste maailmavaade ja väärtused on totaalselt erinevad või on neis ikkagi palju ühist? Analüüsige olukorda: kas sild mineviku ja oleviku vahel on kadunud või on see siiski olemas?

Ainult, et seekord tahaksime neid probleeme lahata isekeskis, mitte n.ö ekspordiks, paljastades oma nõrkusi, sageli ka liialdatud kujul, et äratada huvi lääne vaatajates. Oleme vaatamata kõigele elanud väga huvitaval, kuigi samas julmal ja absurdsel ajastul. Nende kolmekümne aasta jooksul oleme kogenud nii suurt eufooriat ja rõõmu kui ka sügavaimat kurbust, kuid igav pole meil kunagi olnud. Ja ma kordan veelkord: protsess pole kaugeltki lõppenud, me võime vaid oletada, mis suunas me liigume.

Kahe järgneva teatrihooaja jooksul kutsume Vaba Lava kuraatoriprogrammi läti, leedu ja vene lavastajaid – igast riigist kaks. Samas kuulutame Eestisisese avatud konkursi, mille põhjal valime välja kolm kuni viis lavastusideed, mida rahastab Vaba Lava koos Kultuurkapitaliga ja mida teostatakse nii Tallinna kui Narva Vaba Lava teatrikeskustes. Žanrilisi piiranguid pole – poliitilisest teatrist muinasjuttudeni, psühholoogilisest teatrist düstoopiateni.

Vaba Lava kuraatoriprogrammi esietendustele järgnevad arutelud lavastaja ja trupiga. Lisaks on nende kahe hooaja jooksul plaanis näidata kuraatoriprogrammi valitud lavastajate teisigi külalisetendusi, samuti selle regiooni teiste autorite lavastusi, mis resoneerivad meie etteantud teemaga „suur murrang“. Kuraatoriprogrammi parimaid uuslavastusi on plaanis näidata ka teatrihuvilistele nii teistes Eesti teatrites kui väljaspool Eestit.

Marius Ivaškevičius
Vaba Lava kuraator hooaegadel 2019/2020 ja 2020/2021

Видение куратора

Curator’s statement

 

VALIKUKRITEERIUMID

Eelis antakse arenevatele etenduskunstnikele, kes tulevad välja originaalsete kunstilist väljakutset esitatavate ideedega, mis on enim vastavuses kuraatori visiooniga.

 • Kuraatoriprogrammi teema on “Murranguaegsed inimesed”
 • Ideekonkurss ootab uusi originaallavastusi ja mitte olemasolevaid külalisetendusi.
 • Ideeprojektid peavad jääma vahemikku 10 000–20 000 eurot (võib olla ka väiksem summa).
 • Välja valitakse 3–5 lavastusprojekti, mis peavad olema teostatavad ja esitatavad Vaba Lava Tallinna ja Narva teatrikeskuse saalides perioodil 2019 sügis kuni 2021 kevad.
 • Välja valitud projektid võiks hõlmata koostööd eesti, läti, leedu ja vene teatraalidega.
 • Väljavalitud projektide etendused saavad toimuda kas Vaba Lava Tallinna teatrimaja suures saalis, Vaba Lava Tallinna teatrimaja väikses saalis või Vaba Lava Narva suures saalis, väikses saalis või stuudiosaalis.
 • Projektid järgnevaks kaheks hooajaks valib välja Vaba Lava kuraator Marius Ivaškevičius ja teise vooru pääsenud kutsutakse vestlusele.
 • Lõplikud konkursi tulemused selguvad 2019. aasta maikuus ja tehakse avalikkusele teatavaks septembris.

 

KUIDAS KANDIDEERIDA KURAATORIPROGRAMMI?

TÄHTAEG: 15. veebruar 2019, kesköö

Avaldus peab olema esitatud kas eesti, vene või inglise keeles.

Dokumendid, mis tuleb lisada online keskkonnas:

 • Projektikirjeldus koos tehniliste andmetega;
 • Eelarve summa;
 • Info avalduse esitaja organisatsiooni ja tiimi kohta (CV, tööde näidised veebilinkidena jne.);
 • Videosalvestuste näited varasematest töödest (vimeo jne.);
 • Informatsioon kaasproduktsiooni ja kaasfinantseerimise kohta;

Avalduse vorm on saadaval Vaba Lava veebis (allpool).

 

VABA LAVA TEHNILINE INFORMATSIOON

Vaba Lava Tallinna teatrikeskus:

Vaba Lava Narva teatrikeskus:

KUIDAS?

PALUN LAADI DOKUMENT ALLA JA TÄIDA ÄRA

Lisad:
Palun lisa oma teatritrupi biograafia, isiku(te) CVd ja varasemate tööde portfoolio(d) koos DVD salvestiste või fotodega.

Esita taotlus

 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.
 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.
 • Lubatud failitüübid: zip.
  Kui failide suurus on rohkem kui 10MB, siis palun lisage need lingina.
 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.
 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.
 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.
 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.
 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.
 • Lubatud failitüübid: xls, xlsx, doc, docx, pdf, ddoc, odt, rtf.