Kuraatoriprogramm

Vaba Lava kuraatoriprogramm 2019/2020 ja 2020/2021

2019/2020 ja 2020/2021 hooaegadel on kuraatoriks leedu näitekirjanik Marius Ivaškevičius. Kahe hooaja kuraatoriprogrammi teemaks on “Murranguaja inimesed”, mille fookuses on aastad 1989–2019 ning Baltimaad ja nende lähinaabrid: Venemaa, Valgevene ja Ukraina. Just sellistes geograafilistes ja ajalistes piirides soovib Vaba Lava kahe järgmise hooaja jooksul teatrikunsti vahendeid kasutades uurida inimeste saatusi.

Üheks esimeseks lavastajaks uuel teatrihooajal on Juri Kviatkovskij, kes on Venemaa näitleja ja lavastaja, kes õpetab kool-stuudios “MHAT” ning on üks sõltumatu loomegrupi Le Cirque de Sharles La Tannes loojatest. Kviatkovskij oli nomineeritud lavastajana Venemaa teatri rahvuspreemiale Kuldne mask 2014 lavastuse “Nukumaja” eest ja Kuldne mask 2015 lavastuse “Normansk” kui ühe parima eksperimendi eest.
Avalavastuseks on “Lõhe”, mis esietendub 18. ja 19. septembril 2019 Vaba Lava Narva Teatrikeskuses ja jõuab novembris Vaba Lava Tallinna lavale.

Vaba Lava 2018/19 hooaja kuraatoriprogramm

19. septembril, Vaba Lava 4. sünnipäeval, kuulutati välja teatrikeskuse 2018/19 hooaja kuraatoriprogramm ning tutvustati peatselt avatava Narva teatrikeskuse kontseptsiooni ja avamisnädala programmi.

Uue kuraatoriprogrammi lavastusprojektid on välja valinud Vaba Lava kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Konsultandiks oli Vaba Lava teatrikeskuse juhatuse liige ja tegevjuht Kristiina Reidolv.

Vaba Lava kuraator José Alfarroba ütles, et kuna 2017/18 Prantsuse fookusega hooaja ideekonkursile laekunud avalduste hulk oli nii suur, siis ei hakanud nad uut ideekonkurssi korraldama: „Ideekonkurss teemadel „big data“ ja „post-truth“, mille korraldasime möödunud hooajal, osutus väga edukaks. Mitmed projektid, mis meie tähelepanu pälvisid jäid joone alla pelgalt seetõttu, et nii palju lavastusi ei olnud võimalik korraga ühte hooaega mahutada. Nüüd on see võimalus tuua eesti publikuni selliseid suurepäraseid teoseid nagu prantsuse-belgia lavastaja Armel Rousseli ja eesti näitleja Jarmo Reha uuslavastus „Elagu elu, mis põletab rinda“ ning norra lavastaja Yngvild Aspeli ja prantsuse teatrikompanii Plexus Polaire’i “Pime ruum”. Eriti hea meel on tervitada meie programmis prantsuse imelapseks tituleeritud Julien Gosselin´i oma “Elementaarosakestega”. Usun, et pakume Vaba Lava uuel hooajal Eesti publikule põnevat ja mitmekesist programmi tutvustades sealjuures prantsuse teatri paremikku.“

Vaba Lava kuraatoriprogrammi kuuluvad:

Etenduskunstide hackathon

Uus hooaeg saab avapaugu 23. septembril, kui toimub rahvusvaheline etenduskunstide hackathon, mis toob Tallinnasse kokku Eesti ja Prantsuse trupid (Eestist Vaba Vorm ja teater Kelm ning Prantsusmaalt Kobal’t). Nädala jooksul lavastatud etenduskunstide lühivormid tuuakse publiku ette Vaba Lava ja Telliskivi loomelinnaku erinevates etenduspaikades. Hackathon tipneb 23. septembril kell 14–17 toimuva avaliku showing’uga, kus presenteeritakse kolme etenduskunstide lühivormi. Sellise kunstilise katsepolügoni eesmärk on tuua kokku Eesti ja väliskunstnikke, et sünniksid uued koostööprojektid, mida nii sel hooajal kui loodetavasti ka tulevikus publiku ette tuua. Etenduskunstide hackathon 23. septembril on publikule tasuta.

 • Vaba Vorm on sotsiaalsete teemadega tegelev väike teatrikompanii, mis toob La Muu jäätisekohvikus välja humoorika lühilavastuse ebaõnnestumistest „Asjad, mis ei tulnud välja”. Vaba Vormi etendustiimi kuuluvad Siim Tõniste, Piret Jaaks ja Kaisa Selde (NUKU). Vaba Vormi lühillavastus on inspireeritud Vaba Lava suurtoetaja Elisa Eesti teemal “Elu on elamust väärt”.
 • Teater Kelm toob Telliskivi loomelinnakus välja installatsioonilise lavastuse „Clean and Back Again: A Robot’s Tale“, mis räägib sellest, mis juhtub, kui masinad omapäi jäävad. Kelmist osalevad Karoliina Kull ja Karl Koppelmaa.
 • Prantsuse truppi Kobal’ti kuulub 3 näitlejat ja 2 lavastajat, kes õppisid koos Avignoni Konservatooriumi lavakunstikateedris ja jätkasid õpinguid Pariisi Rahvuslikus Konservatooriumis. Trupp kasutab lavastuste väljatoomisel koosloomemeetodeid – improvisatsioonid põhinevad sageli klassikalisel või kaasaegsel dramaturgial, mis on lavastuste lähtepunktiks (nt Moliere´i, Koltes’i jne näidendid). Tallinnas teevad nad oma nägemuse Shakespeare’i „Hamletist” ning kaasavad mitmeid vabatahtlikke etendajaid Eestist. Kobal’tist osalevad hackathonil Mathieu Boisliveau ja Thibault Perrenoud. Etenduskunstide hackathoni lavastuste väljatoomist toetab Elisa.

Liina Keevallik ja Christina Batman „Pilveooper ehk Dido probleem

12. veebruaril 2019 esietendub Vaba Lava Tallinna teatrimajas kuraatoriprogrammi uuslavastus „Pilveooper ehk Dido probleem“, mis sünnib lavastuskunstnik Liina Keevalliku, lavastaja Mart Kampuse ja etenduskunstnik Christina Batmani (Prantsusmaa) koostöös.

Pilveooper räägib inimeseks olemisest olukorras, kus pea kohal on taevas täis informatsiooni. Kogu “personaalpilvedesse” ehk “cloud’idesse” salvestatud infohulk on sama kontrollimatu nagu ilm ise ja iga kell võib sealt kohatul hetkel midagi alla sadada.

Seisame silmitsi julma tõega – süütud valged lammaspilved pole enam lihtsalt head pehmed padjad ingli istumise all, nad on tulvil andmeid, nii vajalikke ja hädavajalikke kui lihtsalt jampsi, puhast entroopiat. Seal, kus vanasti elasid jumal ja juhus, on nüüd kraamiladu – seal saab nii šoppingul kui vargil käia, nii väärtinfot kalastada kui müramutta uppuda.

Juhus pole sealt siiani kuhugi kolinud. Sellest pilveooper kõnelebki: nii inimese tehtud kui tuulte poolt kokku aetud pilvedest võib igasuguseid ootamatuid ja hämaraid sekkumisi tulla – kaugeltki mitte ainult vihma. Laval viibivatele üksikutele habrastele inimkujudele vastandub suur ja stiihiline koor, kes kehastab pilvedesse peidetud Big Data’t ja kes sekkub laval toimuvasse pahatihti kohatutel momentidel.

Osalevad kolm pilvetüüpi:

Looduslikud pilved – need, kes erinevate õhumasside kokkupõrgetest tekivad või need, kes lihtsalt tõmbetuulega ringi sõidavad;

Andmepilved – need, kelle inimene välja on mõelnud ja mida igal endast lugu pidaval kodanikul personaalselt vähemalt üks kuskil ringi heljub;

Dramaatilised pilved – need, kes oma ilmumisega alatasa halbu endeid kaasa toovad ning kelle lahkumine konventsionaalses dramaturgias õnnehetke tähendab.

Nagu ooperile kohane, on mängus ka müüt – “Dido ja Aeneas”. Härjanahal, mille kuninganna Dido peenikeseks ribaks lõikab ja seega Kartaago rajamiseks suurema maatüki välja petab, on kummalisi sarnasusi e-Eesti pilvesaatkondade projektiga.

“Dido probleem” on matemaatikas tuntud kui isoperimeetriline mõistatus.

Lavastus valmib Vaba Lava koostöös Tallinna Ülikooli Meediainnovatsiooni ja Digikultuuri Tippkeskusega (MEDIT)

OSALISED

 • Autorid Liina Keevallik – stsenaarium, Christina Batman – vokaal ja muusika kaasautor (Prantsusmaa)
 • Heliloojad Ann Reimann, Louis Arlette (Prantsusmaa)
 • Lavastaja Mart Kampus
 • Lava- ja kostüümikujundus Liina Keevallik
 • Videokunstnik Alyona Movko, Jari Matsi
 • Dirigent Janne Fridolin
 • Valguskunstnik Priidu Adlas
 • Koor Vox Populi

Laval:
Christina Batman, Liina Vahtrik, Siim Tõniste, Lauri Saatpalu.


Julia Aug „Minu Eesti vanaema

10. märtsil 2019 esietendub Vaba Lava kuraatoriprogrammi raames Vaba Lava Narva teatrikeskuses Venemaal tuntud näitleja-lavastaja Julia Augi lavastus „Minu Eesti vanaema“, mis on koostöölavastus teatriga R.A.A.A.M. Lavastus on dokumentaalse taustaga ja räägib Narvast pärit Augi vanaemast.

„Minu eesti vanaema“ lavastaja Julia Aug käis oma kodakondsuse säilitamiseks Eestis kohtute vahet seitsme aasta jooksul 2010. kuni 2017. aastani. Kodakondsus, nagu ta ise arvas, oli tal alati sünnijärgselt olemas olnud, kuna ta vanaisa Oskar Aug ja vanaema Ksenia Klettenberg olid sõjaeelse Eesti Vabariigi kodanikud. Kord oli ta Eesti kodanik ja siis jälle mitte – üks kohtunik kinnitas kodakondsuse ning teine võttis selle taas ära. Vaatamata sellele, et Julia advokaat leidis arhiivist dokumendid, mille järgi Oskar Aug sai Eesti kodakondsuse 1918. aastal, uuendas Politsei- ja Piirivalveamet kohtuprotsessi mitmel korral. Samuti ei leidu üheski arhiivis dokumenti, mille järgi Julia oma kodakondsusest loobunud oleks. Hiiglapalju tolmuseid pabereid, pleekinud tõendeid, protokolle on kehastunud olematusest, mille taga on aga inimeste elud. Otsekui imedena ilmuvad välja haruldased säilinud fotod. Neile dokumentidele toetudes sündis Julial sisemine virtuaalne dialoog oma vanaemaga. Vanaemaga, kellega, ta isa sõnul ja ka fotode järgi, on väga sarnane. Vanaema suri siis, kui Julia oli kaheksa-aastane. Enne seda jõudis ta Juliat palju õpetada. Näiteks tikkimist ja kudumist, seda, kuidas tikkida mustale kangale värvilisi lilli. Ta õpetas ka seda, mida tohib ja mida ei tohi. Ei tohi näiteks istuda, käed rüpes. Võib lugeda, kududa, teha koduseid töid ja isegi magada, aga mitte logelda. Kogu oma elu, alates lapseeast, on ta oma vanaemaga vestelnud ja näinud oma silme eest tema nägu. Just sellest dialoogist, saatusest, fotode põhjal ärganud meenutustest, müütidest, kuivadest arhiivipaberitest, hüpleva käekirjaga tehtud märkmetest, mälestustest on tekkinud Julial soov rääkida, ühe inimese elust, kes armastab, unistab, elab… jutustada temast nagu tunnistaja.

Julia vanaema on see tugev niit, mis seob Juliat oma kodu, Eestiga.

„Minu eesti vanaema“ on esmalt lavastus identiteedist ja küsimustest, mille inimene endale esitab: „Kes ma olen?“ Ning vastustest, mida neile püütakse leida. Lavastus räägib sellest, kuidas kaotatakse ja leitakse oma Kodumaad.

OSALISED:

Lavastaja: Julia Aug (Venemaa)

Laval: Mirtel Pohla, Ülle Kaljuste (Eesti Draamateater), Jaak Prints, Laura Kukk (NUKU), Gert Raudsep.

Lavastus esietendub Vaba Lava Narva teatrikeskuses 10.03.2019 kell 17. Etendused 11.03 ja 12.03 kell 19 Vaba Lava Narva teatrikeskuses.

Etendused Vaba Lava Tallinna teatrikeskuses 26.03, 12.04,  16.04 ja 21.05.2019 kell 19.

Etendus on eesti ja vene keeles, venekeelsete tiitritega.


Armel Roussel ja Jarmo Reha „Elagu elu, mis põletab rinda

11.septembril 2019 toob prantsuse-belgia lavastaja Armel Roussel koostöös eesti näitleja Jarmo Rehaga Vaba Lava Tallinna teatrikeskuses välja uuslavastuse „Elagu elu, mis põletab rinda“, mis võrdleb sajanditaguseid tabusid praegusaja omadega nii Euroopa kultuuriruumis kui ka mujal maailmas. Armel Roussel on prantsuse päritolu belgia teatrilavastaja. Ta on tegev teatrikompaniis [e]utopia3, Belgia Rahvusteatris ja Brüsseli teatris Théâtre Les Tanneurs ning samuti on ta teatripedagoog Belgia Riiklikus Etenduskunstide Kõrgkoolis (INSAS). Armel Roussel on eesti teatripublikule juba tuttav, sest 2018. aasta kevadel esietendus Vabas Lavas „Kevadine ärkamine“ Frank Wedekindi samanimelise näidendi põhjal. Lavastus on nomineeritud Belgia teatriauhindadele parima lavastuse ja parima meesnäitleja kategoorias.

Rousseli ja Reha uuslavastus „Elagu elu, mis põletab rinda“ märksõnadeks on armastus, iha, religioon, seks ja surm. See on romantiline, šokeeriv ja erootiline lavastus, täis rikkalikku fantaasiat.

„Elagu elu, mis põletab rinda“ on samuti osa Rousseli uuslavastusest „Kevadine ärkamine 2.0“ (kaasprodutsendid  [e]utopia-Armel Roussel, Vaba Lava ja Théâtre Les Tanneurs Bruxelles), mille esietendus on planeeritud 2019. aasta lõpul Brüsseli teatrisse Théâtre Les Tanneurs ning seejärel Eestisse Vabale Lavale.

 


Yngvild Aspeli „Pime ruum“

Prantsuse fookusega kaheaastase kuraatoriprogrammi ja käesoleva hooaja lõpetab 23. mail 2019 teatrikompanii Plexus Polaire lavastusega „Pime ruum“ (“Chambre Noire”). Plexus Polaire on noor, alles 2008. aastal lavastaja Yngvild Aspeli (Norra) initsiatiivil loodud rahvusvahelise tiimiga prantsuse teatrikompanii, mis on oma lavastustega ülimalt edukalt esinenud paljudel mainekatel festivalidel üle kogu maailma. Yngvild Aspeli põimib oma lavastustesse visuaalteatri, nukukunsti, muusikateatri ning videokunsti elemente. 2017. aastal oli Plexus Polaire lavastusega „Tuhk“ („Cendres“) rahvusvahelise visuaalteatri festivali NuQ Treff üks peaesinejaid Tallinnas.

Lavastus „Pime ruum“ on inspireeritud tänapäeva rootsi kirjaniku Sara Stridsbergi romaanist „Unenägude reaalsus“ („Drömfakulteten“). Rahvusvahelist menu saavutanud ehe, kriipiv-valus ning tundlik teos portreteerib Valerie Solanast, popikooni ja radikaalset feministi, naist, kes kirjutas skandaalse „SCUM Manifesto“ ja üritas tappa Andy Warholi. Valerie Solanast, lavastuse peategelast, etendab elusuurune nukk. Lisaks on laval näitleja ja nukujuht Yngvild Aspeli ning löökpillimängija Ane Marthe Sørlien Holen.

Sel hooajal jätkab Vaba Lava koostööd NUKU teatriga ning visuaalteatri tipplavastus „Pime ruum“ on ka NUKU teatri korraldatud rahvusvahelise visuaalteatri festivali NuQ TREFF 2019 programmis.

Etendused 23. ja 24. mail. 


NB! Kõikidele kuraatoriprogrammi lavastuste etendustele võimalik osta ka kinkepilet!


Vaba Lava Narva teatrikeskuse avamine

Detsember on märgiline kuu, kuna 1. detsembril avatakse uus Vaba Lava Narva teatrikeskus. 1.–11. detsembrini toimub samas etenduskunstide nädal, mille raames esietendub teater R.A.A.A.M. dokumentaallavastus Eesti estraadi- ja rokitähtedest Nõukogude Venemaal „TRANSIIT. Peatage muusika“ (lavastaja Dmitri Jegorov, Venemaa), samuti on võimalik näha Rootsi Kuningliku Draamateatri DRAMATEN külalisetendust „Hedda Gabler“, Soome kaasaegse tsirkuse Race Horse Company lavastust „Urbotek“ ning muid Eesti ja välisteatrite etendusi ja kontserte ning osaleda seminaridel ja töötubades.

Vaba Lava tegevjuht Kristiina Reidolv: „Etenduskunstide nädala programmiga soovime tutvustada tervet paletti oma edasistest tegevustest Narvas: uuslavastused, eesti ja välisteatrite külalisetendused, kontserdid, seminarid, näitused, kino jmt. Oma programmiga soovime jõuda erinevate sihtgruppideni Narvas – traditsioonilisemate lavastuste ja kontsertidega pigem vanema generatsioonini ning avangardsemate lavastuste ja kontsertidega noorema auditooriumini. Samuti soovime tutvustada erinevaid teatrisuundi, mida plaanime Narvas edaspidi arendama hakata: dokumentaalteater, uutel tehnoloogiatel põhinev teater, kaasaegne tsirkus. Plaanime Narvas kutsuda ellu ka rahvusvahelise etenduskunstide festivali.“

Teatrimajade sümbioosi kohta ütles Reidolv, et Vaba Lava on uut tüüpi organisatsioon Eesti teatriväljal – etenduskunstide keskus, millel on kaks maja kahes linnas, Tallinnas ja Narvas. „Vaba Lava organisatsiooni struktuur on järgmine: Vabas Lavas on kahe teatrimaja ülene üldine ja strateegiline juhtimine, siis on mitmed inimesed, kes töötavad mõlema teatrimaja heaks (nt kuraatorid, välissuhete juht, turundus- ja kommunikatsioonijuht, tehnikajuht, raamatupidaja jne) ning lisaks on kummalgi majal oma kohapealne tiim teatrimaja juhi koordineerimisel, kes tegeleb teatrimaja igapäevase administreerimise ja toimimisega.“

Vaba Lava on kaasaegne ja avatud etenduskunstide keskus, mis on seadnud eesmärgiks pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi nii Tallinna ja Narva teatrihoonete kui ka erinevate tugiteenuste näol, ning arendada rahvusvahelist koostööd. Vaba Lava on avatud uutele kooslustele ja värsketele ideedele.

Vaba Lava suurtoetaja on telekommunikatsioonifirma Elisa.