Muu

H. Blocki ja M. Riesewiecki dokumentaalfilm THE CLEANERS

Korraldaja Eesti Goethe Instituut ja Vaba Lava

Goethe Instituut Eestis esitleb:

THE CLEANERS

Hans Blocki ja Moritz Riesewiecki dokumentaal

Iga päev postitatakse internetti miljoneid pilte. Kõik sinna ei jää. Kes otsustab, mida me näeme ning mis eemaldatakse? „The Cleaners“ siseneb peidetud digipuhastuse varitööstusse, kus internet vabaneb enda jaoks ebameeldivatest asjadest.

Algselt pidid sotsiaalmeediavõrgustikud looma üleilmse kogukonna, millel pole geograafilisi ega majanduslikke piire. Viimasel ajal on selle ideaali saavutamise teele tekkinud ebameeldivad probleemid: vihakõne, valeuudised, terrorismipropaganda. Vastuolulise sisu tsenseerimiseks on poliitilised institutsioonid kehtestanud seadused ja juhised. Kuid Silicon Valleyl on oma reeglid: sisumoderaatorid, kes kureerivad ettevõtete veebisaitidele postitatavat materjali. Sisumodereerimise allhanketeenuse üleilmne peakorter asub Manilas. Siin töötab tuhandeid inimesi, kes hindavad päevas salaja tuhandeid tihtipeale äärmiselt häirivaid pilte ja videoid, mis jätavad püsivaid psühholoogilisi jälgi.

„The Cleaners“ jälgib viit digiprügis tuhnijat, küsides, kuidas prügimägede keskel kõrguvates Filipiinide läikivates pilvelõhkujates hinnatakse selliseid mõisteid nagu „sobivus“ ja „asjakohane sisu“. Sellega paralleelselt kohtume üle kogu maailma inimestega, kelle elu veebitsenseerimine drastiliselt mõjutab. Intervjuud näiteks Facebooki endise juhi Antonio Garciaga, Google’i endise asepresidendi Nicole Wongiga ja Google’i endise disainieetiku Tristan Harrisega toovad esile platvormide sisemise mehaanika, mis oma olemuselt toidab meelepaha.

Dokumentaal, mille esmaesitlus toimus 2018. aasta Sundance Festivalil (USA), on võitnud mitmeid auhindu, muu hulgas Moskva rahvusvahelisel filmifestivalil, Genfi rahvusvahelisel filmifestivalil ja inimõiguste foorumil, üleeuroopalisel ringhäälingufestivalil Prix Europa, ja 2019. aastal Grimme auhinna, mis on Saksamaa mainekaim teleauhind.

Film linastub Eesti Goethe Instituudi korraldatava avaliku interdistsiplinaarse sümpoosioni
“Unboxing e-Realities: Agency, Citizenship, Responsibility in the Digital Age” raames, mis toimub 27. ja 28. septembril 2019 teatrikeskuses Vaba Lava.

Kestus: 88 minutit

Originaalkeeled, inglise subtiitrid.

Kohal on lavastajad.

Sissepääs on tasuta.

 

 

Galerii

Ajakava

Tasuta