Etenduskunstide nädala programm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Vaba Lava Narva teatrikeskus saab avapaugu etenduskunstide nädalaga, mis kuulub EV100 juubeliprogrammi. Lähem info juubelisündmuste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.

Posted by Vaba Lava Narva / Vaba Lava Нарва on Esmaspäev, 12. november 2018

Vaba Lava Narva teatrikeskus avatakse endises Baltijetsi tehases (Linda 2, Narva) 1. detsembril 2018 ja 1.–11. detsembrini toimub seal rahvusvaheline etenduskunstide nädal.

Vaba Lava Narva teatrikeskuse etenduskunstide nädalal 1.-11. detsembrini on plaanis tutvustada publikule tervet paletti Vaba Lava edasistest tegevustest Narva teatrikeskuses – esietendus, eesti ja välisteatrite külalisetendused, kontserdid, seminarid, töötoad jne.

Etenduskunstide nädala programm

1.-11. detsember 2018


Laupäev, 1. detsember 2018

18.00 „TRANSIIT. Peatage muusika“, esietendus

Produtsent R.A.A.A.M., kaasprodutsent Vaba Lava

Vaba Lava Narva teatrikeskus avatakse laupäeval, 1. detsembril projektiteatri R.A.A.A.M uuslavastusega “TRANSIIT. Peatage muusika”.

Dokumentaallavastus eesti muusikute gastrollidest Nõukogude Liidus tugineb intervjuudel järgnevate inimestega:

Aivar Sirelpuu, Aleksander Kutikov, Aleksander Semjonov, Allan Vainola, Anatoli Belov, Andrei Makarevitš, Anne Veski, Anti Oidsalu, Anu Klyszejko, Ari Dubin, Artemi Troitski, Benno Beltšikov, Denis Poljakov, Denis Stepanjan, Hardi Volmer, Heini Vaikmaa, Hendrik Sal-Saller, Igor Maasik, Ivo Linna, Ivo Uukkivi, Jaak Ahelik, Jaanus Nõgisto, Jüri Vlassov, Kalev Aas, Kalev Plink, Kare Kauks, Margo Vaino, Marju Länik, Marko Kukk, Mihhail Kovalev, Mihkel Smeljanski, Mikk Targo, Nikolai Meinert, Olav Osolin, Olavi Pihlamägi, Peeter Vähi, Peeter Volkonski, Raivo Sersant, Raul Arras, Rein Lang, Tõnis Kahu, Tõnis Mägi, Tõnu Aare, Tõnu Trubetsky, Valeri Konovalov, Villu Tamme, Vladimir Matetski.

ENSV – kõige väiksem liiduvabariik, aga juhtiv jõud kaasaegse muusika arengus terves Nõukogude Liidus.

Töö lavastusega “TRANSIIT. Peatage muusika” on kestnud kaks ja pool aastat. Lavastuse autorid vestlesid Eesti muusikainimestega –  lauljatega, heliloojatega, muusikutega, produtsentidega, tehnikutega, kriitikutega. Nende vestluste põhjal on valminud etendus sellest ajast, mil eestlastest artistid kogusid Nõukogude Liidus viis korda päevas staadionitäie publikut. Ajast, mil lääne süntesaatorid maksid natukene vähem kui nõukogude auto. Ajast, mil punkari harja eest võis miilitsalt rahulikult peksa saada. Ajast, mil kõik ihkasid vabadust. Ajast, mil Eesti sai vabaduse. Ajast, mil vabaduse hind oleks võinud osutuda hirmuäratavalt kõrgeks.

 • Lavastus, dramaturgia: Dmitri Jegorov (Venemaa)
 • Dramaturgia: Andres Popov
 • Stsenograafia, kostüümid: Konstantin Solovjov
 • Multimeedia: Natalja Naumova

LAVAL:

 • Tekst, vokaal, löökpillid: Ivo Uukkivi
 • Tekst, klahvpillid, vokaal: Jarek Kasar
 • Tekst, akordion: Veiko Tubin
 • Tekst, kitarr: Martin Kõiv
 • Tekst, vokaal, löökpillid: Marten Kuningas
 • Tekst: Pavel Botsarov
 • Tekst, vokaal, basskitarr: Steffi Pähn

NB! Etendusele pääs kutsega.

Lisainformatsioon:

http://raaam.ee/lavastused/transiit-peatage-muusika/

22.00 KONTSERT JA PIDU – esinevad Tõnis Mägi, Marju Länik, Jarek Kasar jt koos Estraadiraadioga, konferansjee Peeter Volkonski. Õhtu jätkub kohalike diskorite Max Diesel ja Vitalik Red rütmidega.


Pühapäev, 2. detsember 2018

20.00 HEDDA GABLER

Kuninglik Draamateater DRAMATEN (Rootsi)

„Hedda Gabler“ Anna Petterssoni lavastuses kujutab endast Henrik Ibseni ühe tuntuima näidendi visuaal-eksperimentaalset dekonstruktsiooni. Näitekirjanduse maailmaklassika kullafondi kuuluvat näidendit on aegade jooksul erinevates teatrites üle kogu maailma palju lavastatud. 1890. aastal kirjutatud „Hedda Gabler“ räägib loo naisest, keda lämmatab ärritavalt igav ja väikekodanlik keskkond ja kes tunneb järjest enam painavat vajadust end sellest lahti rebida.

Electra Hallman nimiosas on ainuke näitleja, kes on füüsiliselt laval. Kolm ülejäänud tegelast, kes tiirlevad ümber Hedda – Jörgen Tesman, assessor Brack ja Ejlert Lövborg, on esitatud läbi videoprojektsiooni.

1998. aastal mängis Anna Pettersson ise Hedda Gablerit kriitikute poolt kõrgelt hinnatud Stockholmi Linnateatri lavastuses. Nüüd juba lavastajana jätkab ta originaalsel ja radikaalsel moel selle Ibseni näidendi uute tahkude avastamist.

 • Lavastaja: Anna Pettersson
 • Lavakjujundus: Anna Pettersson, Jan Lundberg
 • Kostüümid: Jan Lundberg
 • Heli ja valgus: Gustave Lund
 • Valguskujundus: Magnus Pettersson
 • Maskid ja parukad: Thea Holmberg Kristensen
 • Filmiprodutsent: Dallas Motion Agency
 • Operaator: Klas Hjertberg, Dallas Motion Agency

LAVAL: Electra Hallman, Mattis Herman Nyquist, Kim Haugen, Eindride Eidsvold

Lavastus kestab 1 tund ja 10 minutit ilma vaheajata.


Esmaspäev, 3. detsember

19.00 VANEM POEG

Peterburi teater Masterskaja (Venemaa)

Lavastus põhineb Aleksander Vampilovi samanimelisel komöödial. Kaks noormeest saadavad pärast kohtingut tütarlapsi koju ning kuna aeg on hiline, siis selgub, et nad on viimasest rongist maha jäänud. Külmetavad noorukid koputavad huupi ekstsentrilise muusiku Sarafanovi uksele ja paluvad sisse laskmist. Nad improviseerivad jalapealt loo, et üks noormeestest on muusiku poeg. Sel hetkel ei või nad aimatagi, kuidas see süütu vale toob kõikide asjaosaliste ellu tulevikus suure muutuse.

Tegemist on kurbnaljaka looga armastusest ja üksindusest, sellest kuidas tegelikult kõik inimesed vajavad ärakuulamist ja mõistmist.

 • Lavastaja: Grigori Kozlov
 • Lavakujundus: Vassili Semjonov, Natalja Groševa
 • Valgus: Alexandr Rjazantsev
 • Helikujundus: Andrei Jurjev
 • Etenduse juht: Vera Lachinova

LAVAL: Maksim Blinov või Mihhail Kasapov, Arseni Semjonov, Alexei Vedernikov, Jevgeni Šumeiko, Sergei Alimpijev, Aljona Artjomova või Polina Prihhodko, Alexandra Marejeva, Anna Arefjeva, Aljona Artjomova, Olga Karatejeva, Vladimir Karpov või Jevgeni Perevalov.

Etendus kestab 3 tundi ühe vaheajaga.


Teisipäev, 4. detsember

15.00 PERSONA

Kuressaare Linnateater

Stuudiosaal

Matteo Spiazzi lavastus “Persona” erineb oluliselt traditsioonilisest sõnateatrist. Nimelt mängivad neli näitlejat laval maskides ja vaikides. Miimikat, liikumist ja kehakeelt kasutades toovad näitlejad vaatajani inimeste varjatud ja ebatäiuslikud küljed.

Üks korter. Neli inimest. Ebatäiuslikud suhted.

Neli kolmekümnendate lävepakul olevat inimest on sattunud veidra kooselu lõksu, sest see on nende ainus võimalus pääseda tööorjusest, raha nimel vihatud töö tegemisest. Nad on eksinud, nad ei tea enam, kes nad on või kuhu viib nende tee.

Selles korteris sünnib lugu läbi rea situatsioonide, mis avavad tegelaste naljakaid, õrnu, keerulisi, unenäolisi ja inimlikult ebatäiuslikke külgi. Kõik, mis juhtub, on vaid üks hullumeelne otsing iseenda identiteedi järele – on see siis ruum, mask, isik, hetk või puhas illusioon?

 • Lavastaja ja kunstnik: Matteo Spiazzi (Itaalia)
 • Helikunstnik: Villem Rootalu
 • Valguskunstnik: Tarmo Matt
 • Maskimeistrid: Annika Aedma (NUKU), Evelin Vassar (NUKU), Matteo Spiazzi

LAVAL: Rauno Kaibiainen, Merilin Kirbits, Kristian Põldma ja Tanel Ting.

Lavastus kestab 1 tund ja 5 minutit ilma vaheajata.


19.00 PIKSE PILL

R.A.A.A.M.

Suur saal

Mis juhtub siis, kui meie, 21. sajandi täiskasvanud, iroonilised inimesed, kohtume oma esivanematega, kelle maailmapilt on hoopis teistsugune? Millest me nendega räägime? Kas ja kui palju saame üksteisest aru? Mis meid ühendab? Mida on muinasrahvas sellist, mida nutitelefoni ajastu inimene mõista ei suudagi?

Kõik dialoogid ja monoloogid lähtuvad Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 1866. aastal kirja pandud „Eesti rahva ennemuistsetest juttudest”.

Näidendi autor ja lavastaja Damir Salimzianov on pärit ning elab ja töötab Udmurtias. Tema sõnul pakub näidend võimalust vaadata, kuulata ja näha meid kõrvalt, see ühtlasi annab kogu loole üldinimliku ja üleilmse mõõtme.

 • Dramaturg /lavastaja:  Damir Salimzianov (Udmurtia)
 • Kunstnik: Irina Babitševa
 • Valguskunstnik: Priidu Adlas
 • Helilooja: Veiko Tubin

LAVAL: Jarmo Reha, Liisa Pulk, Mirtel Pohla, Riina Maidre, Veiko Tubin, Karl-Andreas Kalmet, Ott Raidmets (Teater Endla).

Etendus kestab koos vaheajaga 2 tundi ja 30 minutit.

Lisainformatsioon:

http://raaam.ee/lavastused/pikse-pill/


Kolmapäev, 5. detsember

11.00 Seminar rahvusvahelisest koostööst (tasuta)

Seminaril osalevad teatrikriitikud ja -produtsendid nii Eestist kui välismaalt.


Neljapäev, 6. detsember

15.00 Tsirkuse töötoad lastele (tasuta)

Race Horse Company (Soome)

Stuudiosaal

Eelregistreerimine lõppenud.


Reede, 7. detsember

19.00 URBOTEK

Race Horse Company (Soome)

Soome kaasaegse tsirkuse lipulaeva Race Horse Company lavastuses ”Urbotek“ on kõik paeluv – vastupidavad materjalid, atraktiivsed tsirkuseartistid, ohtlikult täiuslikud akrobaatikaetteasted, kaelamurdvad trikid ja vapustavalt unustamatud karakterid.

Oma uues tsirkuselavastuses “Urbotek” võtab Race Horse Company vaatluse all kaasaegse linnakeskkonna, kus noored otsivad nutitelefoni külge aheldatuna eneseteostust. Autoreid huvitab kaasaegse linnastunud elulaadi äraspidine loomus, mida lõpuni aktsepteerida on paraku võimatu. Lavastust iseloomustab must huumor, palavikuline tegutsemine ning hulljulge akrobaatika.

 • Lavastaja: Rauli Dahlberg
 • Kontseptsiooni autorid: Rauli Dahlberg and Kalle Lehto
 • Valgus: Antti Sairanen
 • Muusika ja helikujundus: Sami Tammela ja Jussi Liukkonen
 • Kostüümid: Rauli Dahlberg, Anja Muhonen
 • Produtsent: Antti Suniala

LAVAL: Kalle Lehto, Susanna Liinamaa, Teemu Riihelä, Lassi Tauriainen, Rony Hämäläinen ja Teemu Virtanen.

Etendus kestab 1 tund ilma vaheajata.


Laupäev, 8. detsember

21.00 Vaba Start

Vaba Start on uus kontserdisari, kus esitletakse nii Ida-Virumaa bände ja DJ-sid kui külalisesinejaid.


Pühapäev, 9. detsember

Kino Sõpruse eriprogramm

14.00 Kamtšatka karud

16.00 Armastuseta 


Pühapäev, 9. detsember

20.00 ROHELINE AAS

esmaspäev 10. detsember ja teisipäev 11. detsember

19.00 ROHELINE AAS

Leedu Riiklik Draamateater (Leedu)

Dokumentaalteatri lavastus põhineb lugudel, mida on jutustanud Ignalina tuumajaama töötajad ja Visaginase linna ROHELINE AAS elanikud. Visagina on Leedus sarnane piirkond nagu Ida-Virumaa Eestis. „Roheline aas“ on Ignalina Tuumajaama töötajaskonna poolt kasutusele võetud termin – pärast tuumajaama hoonetekompleksi lammutamist, reaktori lahtivõtmist ja turbiinide likvideerimist jääb lõpuks alles vaid rohelus. Paraku on selle eesmärgi realiseerumiseni pikk tee minna, sest plaanide kohaselt likvideeritakse tuumajaam täielikult alles aastaks 2038.

Väljast tundub tuumajaama hoonetekompleks endine, kuid sees käib pidev likvideerimistöö. Kuidas võiksime aga „rohelist aasa“ tõlgendada kui metafoori? On see optimistlik tulevikuperspektiiv, võimalus luua midagi uut ja enneolematut, ökoloogilie tööstusevaba utoopia, idülliline koht, kus mediteerida või hoopis jumalast mahajäetud kõle paik?

Laval on kümme inimest – eksperdid, insenerid, ehitajad, kontoritöötajad, kunstnikud ja kooliõpilased, kes on kõik Visaginase linna elanikud ning ühel või teisel viisil Ignalina endise tuumajaamaga seotud. Kõigil neil on rääkida oma lugu suurimast, kõige salapärasemast ja paremini valvatud tööstusobjektist Ida-Euroopas.

 • Järgmisel kümnendil ootavad sugemist enam kui pooled Euroopa tuumareaktorid. Seega on Visagina linna olevik ja tulevik oluline teema paljude kogukondade jaoks nii Euroopas kui kaugemal.
 • Lavastajad: Jonas Tertelis ja Kristina Werner
 • Lavastuse kontseptsiooni ja teksti autorid: Rimantas Ribačiauskas, Kristina Savickienė, Jonas Tertelis, Kristina Werner
 • Lavakujundus: Paulė Bocullaitė
 • Kostüümid: Inga Skripka
 • Helilooja: Martynas Bialobžeskis
 • Valgus: Vilius Vilutis
 • Lavastaja assistent: Antanas Obcarskas
 • Tõlkija: Andrius Merkevičius

LAVAL:

 • Gerdas Baltušis, Ignalina piirkonna piirivalveteenistuse nooremohvitser, teenistuskoerte dresseerija;
 • Violeta Janavičienė, Ignalina häirete kõrvaldamise ja tugiteenuste divisjoni spetsialist;
 • Aleksander Jermolajev, Ignalina radiatsiooniohutuse osakonna pektomeetria osakonna vaneminsener;
 • Marija Laenko, Peterburi Riikliku Kunstiinstituudi lõpetaja;
 • Dmitri Marčenko, vabakutseline IT spetsialist, kloun;
 • Vladimir Medvedjev, keskkooliõpilane;
 • Helene Ryding, sõltumatu energeetikakonsultant;
 • Olga Solovjova, Visaginase linna Loomemaja noortekeskuse juhataja;
 • Edita Spudytė, Ignalina hangete ja lepingute osakonna jurist;
 • Auksė Zvicevičiūtė, keskkooliõpilane.

Etendus kestab 1 tund ja 30 minutit ilma vaheajata.

Leedu, vene ja inglise keeles koos integreeritud subtiitritega.


TOETAJAD JA PARTNERID

Astri Keskus, Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital, Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital, Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp, EV100, EAS, Jysk, Krenholm,  Rootsi Instituut, Rootsi Suursaatkond, Soome Instituut Eestis, Goethe Instituut, Saksamaa Suursaatkond, Kultuuriministeerium, MyFitness, Dunker.


 • Etenduskunstide nädala programm on täiendamisel. Jälgi kodulehte: www.vabalava.ee
 • Vaba Lava jätab endale õiguse teha mängukavas muudatusi.

Piletid Piletilevist: https://www.piletilevi.ee/est/meelelahutus/saalid/vaba-lava-narva-teatrikeskus-5891/